MENU

Ortadoğu Gazetesi

SON DAKİKA

ALİ METİN TOKDEMİRİN ANISINA... ADAM GİBİ ADAMDI METİN TOKDEMİR...

KÖŞE YAZILARI / 2017-12-15 09:05:36

1985 yılının Ekim'i, Eskişehir'de bir kahvehanede oturmuş çay içiyorum, üniversite yıllarımın ilk günleri, kalacak yerim yok, babamın verdiği beş kuruş harçlık tükenmek üzere, geçici olarak yerleştiğim yurda verecek param kalmamış, kara kara düşünmekteyim.

Soğuk Eskişehir ayazının dondurucu havasında, sıcak bir ses geldi kulağıma. 'Cemal Enginyurt sen misin?' Tanımamıştım, lakin birden huzur kaplamıştı yüreğimi, 'Ben Ali Metin Tokdemir, hoş geldin gardaş' dedi o ses..

Sanki yıllardır tanışan, fakat uzun süredir görüşmeyen, dost sıcaklığı ile kucakladık birbirimizi. Ne yalan söyleyeyim gözlerim doldu birden, ne yapacağımı düşünürken biraz evvel, uzanan dost eli mutlu etmişti beni.

Haydi gidiyoruz! Sormadım bile nereye diye. Sanki kendi evime davetti bu benim için, işte geldik dediğinde kafamı kaldırdım, tabelada "Bizim Ocak Eskişehir Temsilciliği" yazıyordu. "Hoş geldin" diye kucaklayan Ülküdaşları gördüm biran, gözlerim doldu yeniden.

Böyle başladı Ali Metin Tokdemir ile dostluğumuz. Ve yıllarca devam etti, ta ki vefatına kadar.

Yanlızlığımıza çakalların bile güldüğü günlerdi o zamanlar. Çakallara inadına dalgalandırdık Eskişehir'de inanç bayrağımızı. Kimi zaman aç kaldık ocakta, kimi zaman yağ alacak paramız olmadı da suda pişirdik on yumurtayı.

Sazak köyünde kurduk 12 Eylül sonrası ilk otağımızı. Hapisten yeni çıkan Başbuğ'la okuduk yıllar sonra ilk marşımızı.

Hani derler ya "adam gibi adam", işte öyleydi Metin Reis.

Dava adamı olarak yaratılmıştı adeta. Gece gündüz demez koşardı her daim, hangi arkadaşımızın başı ağrısa yetişirdi koca reis.

Kızdırmaktan çok hoşlanırdım onu, o zamanlarda çok hırçındım, Eskişehir az gelirdi bize. Koşardık birlikte Bursa, Aydın, Eskişehir cezaevlerine. Görüşe almazlarsa bizi yıkardım ortalığı, başımıza bela aldık yine derdi de, ayrılmazdı bir saniye yanımızdan, yürekli adamdı Reis.

Yeni nesiller tanımazmış onu ne gam, onlar düşünsün. Ülkücülük kahramanlarını unutmamayı gerektirir, işte oda unutulmaması gereken bir adamdır, hem de adam gibi adam.

Vefatını öğrendiğimde seçim gezmesinden geliyordum, takılırdım ona "Gümüşhane'den senin seçilmen zor, lakin ben seçilirsem odam senindir" diye. Çalan telefonla yüreğim yandı, gözlerimden yaşlar aktı, Aralık ayının sekizini gösterirken takvim, karlı bir kış günü Hakka yürüdü Reisim.

22 yıl geçmiş, tam koca 22 yıl. Ne diyeyim güzel insan, yüreği davasını aşkıyla dolu, ölümü dahi davası yolunda olan yiğit adam. Sen ölmedin, arkadaşların, sevenlerin, Ülküdaşlarının gözünde.

Biliyorum şu an yanyanasınız. Dursun Önkuzu, Süleyman Özmen, Recep Haşatlı, Gün Sazak, Mustafa Pehlivanoğlu, Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu ve bütün Ülkü devleriyle birlikte.

Vefatının yıldönümünde seni bir kere daha rahmetle anıyor, "ha bu vatanın ekmeğini yemişim, ha da uğruna kurşun" diyerek, toprağının kara bağrına gül bahçesine girercesine şehit olan bütün dava arkadaşlarımızı, bu davaya hizmet etmiş ve Hakka yürümüş canları en içten duygularımla selamlıyorum.

RUHUNUZ ŞAD, MEKANINIZ CENNET OLSUN.


 

Diğer KÖŞE YAZILARI Haberleri