MENU

Ortadoğu Gazetesi

SON DAKİKA

Gazze şehitlerini uğurladı

DÜNYA / 2017-12-16 14:01:36

GAZZE'de İsrail askerlerinin gösterilere müdahalesi sırasında şehit olan 2 Filistinli için binlerce kişinin katıldığı cenaze törenleri düzenlendi İsrail'in 2008'de Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında iki bacağını kaybetmesine rağmen katıldığı Kudüs'e destek gösterilerinde şehit olan Filistinli 29 yaşındaki İbrahim Ebu Süreyya   ile 23 yaşındaki Yasir Sukker,  cenaze törenlerinin ardından Gazze'de toprağa verildi.

 

 

Cenaze törenine Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ve Filistinli grupların yöneticileri de katıldı.

 

 

Heniyye, Ebu Süreyya'nın cenaze töreninde yaptığı konuşmada, "Şehit düşen Ebu Süreyya'dan cihat ve direniş yükümlülüğü kalkmıştı, ancak o safların önüne geçerek çatışma hattına ulaştı." dedi Ebu Süreyya'nın herkes için bir delil olduğunu belirten Heniyye,  "Filistin halkı ABD yönetiminin Kudüs hakkında aldığı kararı geçersiz kılmak ve bu kutsal kent için savaşıyor. Terör, işgalcinin (İsrail) kendisidir. Halkımız ise özgürlük istiyor." diye konuştu.

 

 

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, dün yaptığı açıklamada, "İsrail askerlerinin Gazze'nin sınır bölgelerinde düzenlenen  gösterilere müdahalesinde Yasir Sukker (23) ve İbrahim Ebu Süreyya'nın (29) şehit olduğunu, 5'i ağır 82 kişinin de yaralandığını" belirtmişti.

 

 

Kudra, Ebu Süreyya'nın İsrail'in 2008'deki hava saldırılarında iki bacağını kaybeden engelli bir vatandaş olduğunu kaydetmişti.(AA)

 

 


 

Diğer DÜNYA Haberleri